Bez kategorii

Sprzęt do gimnastyki w domu – na co się zdecydować?

Sprzęt do gimnastyki w domu - na co się zdecydować

Coraz częściej i chętniej ćwiczymy w domu. Bardzo często wykorzystujemy w tym celu przyrządy gimnastyczne, które są stosunkowo łatwe w przechowywaniu – gumy, TRX, piłki czy hantle. Ciekawą alternatywą jest drabinka do ćwiczeń w domu oraz zestawy gimnastyczne. Jaki sprzęt do gimnastyki w domu warto mieć? Jak wpłynie on na naszą aktywność fizyczną, kondycję organizmu i dobre samopoczucie?

Drabinka do ćwiczeń w domu to element, którego rozmiar i estetyka pozwalają na montaż w dowolnej przestrzeni w domu. Drabinki najczęściej trafiają do pokoi dziecięcych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować drabinkę w sypialni lub gabinecie. Standardowa drabinka ma wymiar 250×90 cm. To stwarza dogodne warunki do wykonywania ćwiczeń, jednocześnie pozwalając na efektywne wykorzystanie pozostałej przestrzeni. Dodatkowo drabinka może zostać wyposażona w inne przyrządy gimnastyczne. Zestawy gimnastyczne możemy kompletować samodzielnie lub wybrać z już gotowych. Typowy zestaw pokojowy obejmuje:

  • drabinkę gimnastyczną, 
  • drążek gimnastyczny, 
  • kółka gimnastyczne, 
  • huśtawkę gimnastyczną. 

Huśtawka gimnastyczna to doskonała atrakcja dla dzieci, podobnie jak kółka. Dorośli w warunkach domowych często nie korzystają z tego typu przyrządów ze względu na ograniczenia przestrzeni, przede wszystkim wysokość, na jakiej można maksymalnie zawiesić kółka, choć mogą być one wykorzystywane do całej gamy innych ćwiczeń niezwiązanych z gimnastyką akrobatyczną. W praktyce kółka gimnastyczne mogą z powodzeniem zastępować modne obecnie zestawy TRX i odwrotnie. Ich wybór powinien być podyktowany przede wszystkim możliwościami bezpiecznego montażu w miejscu planowanego wykonywania ćwiczeń oraz dostępną przestrzenią. Wiele ćwiczeń z kółkami nie wymaga ich montażu na wysokim suficie. Często wystarczy zaczepienie taśm na wysokości ościeżnicy. 

Drążek gimnastyczny – Czy warto w niego inwestować?

Drążek gimnastyczny to jeden z podstawowych przyrządów gimnastycznych. Charakteryzuje się prostą budową i naprawdę szerokim spektrum praktycznych zastosowań. Można go używać w każdych warunkach, przyrząd nie wymaga dużej wolnej przestrzeni. Ćwiczenia wykonywane na drążku gimnastycznym (popularnie nazywanym drążkiem do podciągania na drabinkę) zapewniają intensywny trening górnych partii mięśni oraz pomagają utrzymać dobrą ogólną kondycję organizmu. Na drążku można trenować ręce, barki, mięśnie pleców oraz mięśnie brzucha. Można również wykonywać zwisy typowe dla gimnastyki korekcyjnej oraz szereg ćwiczeń rozciągających. 

Drążek gimnastyczny mocowany na drabince zapewnia stabilne podparcie i bezpieczne warunki do wykonywania ćwiczeń. To bardzo ważne, przede wszystkim w przypadku osób dorosłych, których masa mięśniowa jest odpowiednio większa niż dziecka. Drążki dedykowane do montażu na drabinkach oraz do montażu bezpośrednio na ścianie są bardziej bezpieczne do drążków rozporowych mocowanych w ościeżnicach otworów drzwiowych. Te ostatnie przejawiają tendencje do skręcania się, a w konsekwencji luzowania i wypadania z ościeżnic podczas treningu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *