Bez kategorii

Rozgrzewka na WF

Rozgrzewka na WF przy drabinkach gimnastycznych

Zajęcia wychowania fizycznego są tak samo ważne, jak pozostałe przedmioty szkolne. Chociaż często bagatelizowane są zarówno przez rodziców, dzieci, jak i pracowników placówek edukacyjnych, aktywność fizyczna jest niezwykle istotna w życiu każdego ucznia. Siedzący tryb życia jest wyjątkowo destrukcyjny dla organizmów, które jeszcze nie zakończyły etapu rozwoju. Kilka godzin aktywności w tygodniu to stanowczo zbyt mała ilość, by zaniechać patologicznym zmianom.

Skoro wiadomo, dlaczego lekcje wychowania fizycznego są tak ważne, koniecznie trzeba przejść do tego, jak powinny być przeprowadzane. Większość nauczycieli ignoruje rozgrzewkę i po prostu oferuje uczniom piłkę, by mogli oni zająć się sami sobą. Lekcji dotyczących gimnastyki jest wyjątkowo mało – byle wystarczyło na zaliczenie i realizacje założeń programu. Dziś zajmiemy się jednak takim tematem jak rozgrzewka na WF. Odpowiemy na pytania, jak profesjonalnie ją przeprowadzić i jakich narzędzi do tego użyć. Zapraszamy!

Dynamiczne podniesienie temperatury i tętna – przygotowanie organizmu do aktywności

Przed właściwym wysiłkiem fizycznym należy aktywować mięśnie, ścięgna i stawy. Brak rozgrzewki prowadzi do poważnych kontuzji, które nie tylko będą bolesne, ale mogą mieć wpływ na dalszy rozwój w przyszłości. Pierwszym z ćwiczeń na rozgrzewkę na WF powinien być krótki bieg, podnoszący temperaturę ciała i tętno. Oczywiście do pełnej adaptacji układu nerwowego, należy różnicować ruch, utrudniając go w krótkich sesjach, np. 10 sekund biegu bokiem, tyłem lub przeplatając nogi. Po kilku przysiadach można powiedzieć, że dolna część ciała została odpowiednio rozgrzana i można z czystym sumieniem przejść do górnych partii mięśniowych.

Zaczynając od wymachów rąk i idąc przez pajacyki, warto skończyć na pompkach. Oczywiście najmłodsi uczniowie raczej będą mieć z tym elementem problem, dlatego warto wykonać ćwiczenia na rozgrzewkę na WF przy drabinkach gimnastycznych. Jakie? Tego dowiesz się z dalszej części materiału.

Rozgrzewka na WF – ćwiczenia z drabinkami

Pompki przy drabinkach będą znacznie prostsze i mniej wymagające, dzięki czemu osoby wykonujące taką rozgrzewkę, będą wciąż mieć odpowiednią ilość siły na zajęcia właściwe. Są one jednak równie efektywne, dlatego stanowią podstawę rozgrzewki. Chcąc zaangażować obręcz barkową, warto wykonywać skłony, trzymają dłońmi szczeble drabinki gimnastycznej. Oczywiście każdy z nas ma inny zakres ruchu, dlatego należy maksymalnie pogłębić skłon, do indywidualnych możliwości. Kolejnym ciekawym ćwiczeniem, które pozwala aktywować główne mięśnie stabilizujące (czyli mięśnie brzucha), są półbrzuszki. Ustawiając stopy pod szczeblem lub kładąc je na wyższych poziomach, można otrzymać zróżnicowany efekt.

Zaawansowana rozgrzewka na WF

Istnieje szereg dużo bardziej zaawansowanych ćwiczeń z drabinkami, lecz są one zarezerwowane dla treningu właściwego lub bardziej zaawansowanych zawodników. Przykładem mogą być m.in. podciągania kolan do klatki piersiowej w czasie zwisu lub flaga, która jest stosunkowo trudną figurą dla większości z nas.

Drabinki gimnastyczne oferują możliwość montażu dodatkowych akcesoriów jak ekspandery, gumy treningowe, liny lub nawet drążek. Wtedy ograniczenia niemal nie istnieją i wykonać można z ich pomocą naprawdę imponujące ćwiczenia. Zaliczyć można do nich m.in. muscle upy, podciągania itp. Są to jednak propozycje dla osób zajmujących się kalisteniką, treningiem siłowym, czy chociażby akrobatyką. Lekcje wychowania fizycznego powinny być dostosowane do możliwości ogółu, dlatego nie wymagajmy od wszystkich sprawności, którą mogą poszczycić się zawodowi sportowcy.

Jak widać, drabinki gimnastyczne to uniwersalne narzędzie, które można wykorzystać na ogromną ilość sposobów. Doskonale sprawdzą się one zarówno w przedszkolach, szkołach podstawowych, liceach, jak i na wszystkich obiektach sportowych. Przydadzą się również podczas rozgrzewki na WF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *