Bez kategorii

W co warto wyposażyć salę gimnastyczną?

W co warto wyposażyć salę gimnastyczną

Wyposażenie sali gimnastycznej w sposób bezpośredni wpływa na zakres aktywności fizycznej uczniów oraz sposób organizacji zajęć wychowania fizycznego i dodatkowych. Planując wyposażenie Sali gimnastycznej warto zwrócić uwagę na to, z jakich sprzętów składają się wybrane zestawy gimnastyczne i jak będą mogły zostać wykorzystane przez nauczycieli. 

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia sali gimnastycznej jest drabinka gimnastyczna dla dziecka. Drabinki dostępne są w postaci tradycyjnych konstrukcji drewnianych oraz metalowych. Służą przede wszystkim do ćwiczeń bazujących na masie własnego ciała. Ćwiczenia takie są znacznie bardziej bezpieczne niż aktywności wykorzystujące dodatkowe obciążenie, co nie umniejsza ich skuteczności i efektywności. Drabinki gimnastyczne są także powszechnie wykorzystywane w ćwiczeniach korekcyjnych. Ćwiczenia korekcyjne mają na celu wzmocnienie partii mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę oraz właściwe ułożenie kręgosłupa.  

Co jeszcze powinno się znaleźć w sali gimnastycznej?

Alternatywą dla drabinki gimnastycznej może być wybór całego zestawu. Zestaw gimnastyczny to rozwiązanie zapewniające dostęp do dodatkowych przyrządów gimnastycznych, dzięki którym można urozmaicić lekcje wychowania fizycznego i dopasować je do wieku oraz możliwości dzieci. Standardowo zestawy gimnastyczne składają się z:

  • drabinki gimnastycznej, 
  • drążka, 
  • kółek gimnastycznych, 
  • prostej huśtawki gimnastycznej. 

Całość może być w dowolny sposób aranżowana w przestrzeni, dzięki czemu w ramach zajęć lekcyjnych nauczyciel może wykorzystywać całość zestawu lub wyłącznie wybrane elementy. Zestawy gimnastyczne bardzo dobrze sprawdzają się w sezonie jesienno-zimowym, kiedy warunki atmosferyczne utrudniają lub wręcz uniemożliwiają korzystanie z zewnętrznych placów zabaw i drabinek.

Drążek do gimnastyczny: Czy warto?

Drążek gimnastyczny to jedno z najprostszych, a zarazem najbardziej efektywnych przyrządów do ćwiczeń. Ćwiczenia wykonywane na drążku bardzo intensywnie wpływają na trening górnych partii mięśni i pomagają w utrzymaniu dobrej ogólnej kondycji organizmu. Obok podciągania się, drążek  może być wykorzystywany do zwisów, które stanowią jeden z istotnych komponentów gimnastyki korekcyjnej. W zwisie można również trenować mięśnie brzucha. To przekłada się na bardzo szerokie spektrum zastosowania drążka gimnastycznego w treningu. Jako taki powinien znaleźć się w sali gimnastycznej. To tutaj najmłodsi po raz pierwszy mają styczność z profesjonalnym sprzętem gimnastycznym i uczą się jak z niego prawidłowo korzystać. Dostępność drążka w sali gimnastycznej otwiera przed nimi bardzo duże możliwości i wpływa na ich późniejsze podejście do ćwiczeń.

Ławka gimnastyczna: Do siedzenia czy wykonywania ćwiczeń?

W wielu miejscach ławeczki gimnastyczne są wykorzystywane do siedzenia. To, że w trakcie występu lub rozpoczęcia roku szkolnego młodzież zasiada na ławkach nie oznacza, że podczas lekcji wychowania fizycznego nie są one aktywnie wykorzystywane do ćwiczeń. Jednym z podstawowych jest ćwiczenie równowagi. Wachlarz ćwiczeń i zabaw ruchowych z wykorzystaniem ławeczki gimnastycznej jest bardzo szeroki. Obok ćwiczeń równoważnych dzieci mogą wykonywać ćwiczenia skocznościowe. Obecność w sali drabinek dodatkowo rozszerza spektrum o ćwiczenia na ławeczkach ustawionych skośnie. Wszystkie te aktywności wpływają korzystnie na prawidłowy rozwój narządu ruchu, jednocześnie stanowiąc okazję do świetnej zabawy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *